Позната временската прогноза за викендот

Позната временската прогноза за викендот

Времето претпладне во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, Временската прогноза вели дека во попладневните часови, особено во северните и североисточните делови облачноста значително ќе се зголеми и ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен вдолж Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од -1 до 9, а дневната од 14 до 23 степени. Во Скопје, претпладне сончево со мала облачност, попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до 6, а дневната ќе достигне до 19 степени.

Временската прогноза за викендов

Во следните денови ќе преовладува претежно сончево време со мала до умерена, а на места, особено во северните и источните делови, повремено значителна облачност со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, особено вдолж Повардарието.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *