Милман на 31 година стигна до првата АТП титула

Милман на 31 година стигна до првата АТП титула

Австралискиот тенисер Џон Милман успеа да ја освои својата прва АТП титула во кариерата на 31 година, откако со 7:5/6:1 го совлада францускиот тенисер Адријан Манарино во финалето на Астана опен во Нур-Султан, главната престолнина на Казахстан.

Милман

Милман на патот до финалето во двата меча мораше да спасува меч-топки, за во неделата да биде далеку подобар во својот скор против Манарино за со 3-0 за првпат да освои АТП титула по два порази во претходните финалиња (во 2018 во Будимпешта од Марко Чекинато и во 2019 во Токио од Новак Ѓоковиќ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *