На денешен ден во историјата 05.11

На денешен ден во историјата 05.11

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани-

 • 2009 година – 13 убиени на Форд Худ, Тексас
  Мајорот Малик Хасан отвори оган во Центарот за обработка на подготвеност на војниците во Форт Худ, Тексас и уби 13 лица, а 30 лица беа повредени.
 • 2007 година – првиот кинески лунарен сателит влегува во орбитата на Месечината.
  „Чанг’е 1“, вселенско летало без екипаж на Месечината, ги испрати првите слики од Месечината на 26 ноември.
 • 2003 година – Убиецот на Грин Доли ја призна вината
  Гери Риџвеј, сериски убиец познат и како убиец од Зелената долина се изјасни за виновен за убиство на 48 жени во осумдесеттите и деведесеттите години од минатиот век.
 • 1995 – Обид за атентат врз канадскиот премиер
  Андре Далер се обиде да изврши атентат врз канадскиот премиер Чан Кретиен.
 • 1943 година – Ватикан бомбардиран
  Градот Ватикан бил бомбардиран од фашистички италијански авион кој ја нарушил неутралноста на Ватикан за време на Втората светска војна.
 • 1959 година – Брајан Адамс
  Канадски кантавтор, гитарист, продуцент, актер
АНДРЕ ДАЛЕР
МАЛИК ХАСАН
ден
ВАТИКАН
ден
ГЕРИ РИЏВЕЈ
ЧАНГ-Е1

На денешен ден во историјата

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *