На денешен ден во историјата (14.11)

На денешен ден во историјата (14.11)

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани:

2010 година – Себастијан Фетел станува шампион во Формула 1. На 23 години, германскиот возач стана најмладата личност во конкуренцијата која го освои Светскиот шампионат во Формула 1.

На денешен ден
Себастијан Фетел

1971 година – Прво вселенско летало кое кружеше околу една планета.
Маринер 9 на НАСА влезе во орбитата на Марс по 167 дена во вселената. И покрај тоа што се наоѓало во орбитата на Марс во рок од цели 15 минути, бура од прашина на планетата му оневозможила на Маринер 9 да го фотографира Марс, се до јануари.

На денешен ден
Маринер 9

1969 година беше лансиран Аполо 12.
Во екипажот на втората мисија на НАСА на Месечината беа командантот Чарлс Конрад, помладиот Ричард Ф. Гордон помладиот и Алан Л. Бин. Слета на Месечината на 19 ноември и беше првото вселенско летало кое однесе обоена ТВ-камера до Месечината.

На денешен ден
Аполо 12

1889 година – На денешен ден Нели Бли тргнува да го обиколи светот за 80 дена
Американската новинарка, чие вистинско име било Елизабет Кокран Симан, ги следела стапките на измислениот лик Филеас Фог од книгата на Жил Верн “Патот околу светот за 80 дена”. Својата авантура ја започнала во Хобокен и се вратила 72 дена подоцна.

Нели Бли

1851 година, Моби Дик дебитира во САД
Епскиот роман на Херман Мелвил за потрагата на капетанот Ахаб да го пронајде и убие Моби Дик, бел кит. Делото било објавено во Велика Британија во октомври под името Кит. Се смета за едно од најдобрите измислени дела напишани во поновата историја, иако книгата не продала многу примероци по нејзиното претставување или за време на животот на Мелвил.

Моби Дик

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *