Ауди го претстави освежениот SQ2

Ауди го претстави освежениот SQ2

Ауди SQ2 е обновен пред продажбата во 2021 година со нови браници и некои додадени технологии, но не е помоќен од претходно.

Ауди


Ауди SQ2 е наводно подобра алтернатива на VW T-Roc R и Cupra Ateca, иако никогаш не изгледаше особено возбудливо. Обновениот SQ2 ќе има за цел да го поправи ова, благодарение на визуелниот ремонт и мал број нови функции.


Дизајнот на Ауди SQ2

Екстериерно, новиот модел не е драстично различен од претходниот. Доаѓа со нов преден браник со помали зафати на воздухот, различна предна решетка и некои ремоделирани сјајни црни детали.

Дури и бандажите на новиот автомобил изгледаат исти како кај стариот SQ2.
Постојат неколку нови вештачки отвори за заден браник, но малку од тоа претставува нешто ново.

Новиот Audi SQ2 е всушност нешто побавен до 60 км / ч од оригиналниот автомобил. Под хаубата на Ауди SQ2 е истиот 2.0-литарски четири-цилиндричен турбо-бензинец со моќност од 300 КС што го имаше во стариот автомобил. Доаѓа со системот quattro со погон на четири тркала и го добива истиот седумстепен автоматски менувач.

Ауди
Ауди


Ова значи дека новиот SQ2 ќе развива од 0-60 км / ч за помалку од 4,9 секунди, што е за 0,1 секунда побавно отколку што може да постигне оригиналниот SQ2. Неговата максимална брзина од 155 км / ч е иста како и кај стариот автомобил.


Внатрешноста на новиот Audi SQ2 изгледа исто како и кај претходниот модел, односно до толку нема промени што Ауди одлучи да не споделува никакви фотографии од него. Значи, го добивате истиот самостоен дисплеј, големи кружни отвори за воздух и сјајни облоги на педалите. Насекаде низ кабината ќе ја има буквата S, потенцирана од некаков посебен материјал, а новина ќе бидат кожните украсни моменти на седиштата од Nappa кожа.


Добивате автоматско сопирање во итни случаи како стандард во новиот Audi SQ2, но додадената адаптивна контрола на патувањето со помош на одржување на автомобилот во лентата на возење ќе чини нешто повеќе. LED фаровите доаѓаат стандардно на сите нови Audi SQ2 и можете да платите дополнително за да добиете сет од уште посилни Matrix LED светла со индикатори за движење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *