На денешен ден во историјата (22.11) Хронологија

На денешен ден во историјата (22.11) Хронологија

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани:

22.11.

2005 – Ангела Меркел стапува на должноста-германски канцелар
Физичкиот хемичар од поранешна Источна Германија стана првата жена канцелар на земјата.

денешен

2004 година започна портокаловата револуција во Украина
Револуцијата започна по изборите кои беа проследени со раширени гласини за корупција и измама. Протестите резултираа со изборни реформи во земјата и 22 ноември беше прогласен за Ден на слободата во 2005 година. Потоа празникот беше преместен на 22 јануари 2011 година.

денешен

1995 година – Премиерата на Toy Story
Во продукција на Пиксар, филмот што ги следи авантурите на играчки слични на човекот, беше првиот долгометражен компјутерски анимиран филм во светот. Се смета за еден од најдобрите анимирани филмови на сите времиња. “Приказната за играчките” освои 3 Оскари, вклучувајќи најдобро оригинално сценарио, најдобра оригинална оценка и најдобра оригинална песна.

денешен

1986 година – Мајк Тајсон победи во борбата против Тревор Бербик
Победата го направи Тајсон шампион на Светскиот боксерски совет (ВБЦ) во тешка категорија и го направи најмладиот светски шампион во тешка категорија на возраст од 20 години.

1963 година – Убиен е Џон Кенеди
35-тиот претседател на Соединетите држави беше застрелан од Ли Харви Освалд, додека патуваше со воена колона во Далас, Тексас. Тој беше 4-ти американски претседател убиен додека бил на функција. Другите 3 беа Абрахам Линколн, Џејмс Абрам Гарфилд и Вилијам Мекинли.

денешен

Родени на овој ден – 22 ноември

  • 1986 Оскар Писториус – Јужноафрикански спринтер (параолимпиец)
  • 1984 година Скарлет Јохансон – Американска актерка, пејачка
  • 1967 година Борис Бекер – Германски тенисер
  • 1890 година Шарл де Гол – Француски генерал, политичар, претседател на Франција

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *