На денешен ден во историјата (07.01) -Хронологија

На денешен ден во историјата (07.01) -Хронологија

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани-

1989 година Акихито положи заклетва како Јапонски император
Неговото доаѓање на престолот следеше по смртта на неговиот татко, царот Хирохито, истиот ден.

На денешен ден

1979 година е соборена владата на Кмерските ружи во Камбоџа
Виетнамските сили го зазедоа камбоџанскиот главен град Пном Пен тој ден.

На денешен ден

1927 година е основана првата трансатлантска телефонска услуга
3-минутен повик помеѓу Њујорк и Лондон чинеше околу 45 долари, што е приближно 550 долари во денешните долари.

На денешен ден

1785 Балон со топол воздух го преминал Ла Манш
Францускиот пронаоѓач Jeanан-Пјер Бланшар траеше околу 2 about часа да лета од Довер (Велика Британија) до Гвинес (Франција).

File:1785, Ascension of air-balloon at Noordeinde Palace, The Hague.jpg - Wikimedia Commons

1610 година Галилео Галилеј ги открива галилејските месечини
Италијанскиот астроном ги забележал четирите најголеми месечини на Јупитер тој ден: Ио, Европа, Ганимед и Калисто.

Astronomers Just Detected 20 New Moons Around Saturn - Why Are We Only Finding Them Now?

Родени на овој ден – 7 јануари

 • 1991 Еден Азар
  Белгиски фудбалер, сегашен играч на Реал Мадрид, поранешна ѕвезда на Челзи
 • 1985 Луис Хамилтон
  Седумкратен Формула 1 шампион
 • 1967 година Ник Клег
  Англиски политичар, вицепремиер на Велика Британија
 • 1964 година Николас Кејџ
  Американски актер, продуцент, режисер
 • 1943 Садако Сасаки
  Јапонска жртва на атомските бомбашки напади во Хирошима, Нагасаки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *