Од полноќ бензините ќе бидат поевтини за 2 денари

Од полноќ бензините ќе бидат поевтини за 2 денари

Регулаторната комисија за енергетика повика вонредна седница на која одлучија дека бензините од ноќеска по полноќ ќе бидат поевтини за 2 денари.

Одлуката е донесена бидејќи престанува да важи Уредбата со законска сила за примена на законот за акцизите за време на вонредна состојба.

Тоа значи дека од утре, бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 2,00 денар/литар. Новите цени за секоја од нив е следна:

  • ЕУРОСУПЕР БС-95 – 61,00 денари/литар
  • ЕУРОСУПЕР БС-98 – 63,00 денари/литар
  • ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) – 52,50 денари/литар

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *