На денешен ден во историјата (26.01) -Хронологија

На денешен ден во историјата (26.01) -Хронологија

На денешен ден во историјата се случиле следниве настани-

2001- Голем земјотрес го погоди Гуџарат, Индија
Околу 20 000 луѓе починаа, а над 160 000 луѓе беа повредени.

2001 Gujarat Earthquake: When India Faced One of its Worst Disasters 14 Years Ago [PHOTOS] - IBTimes India

1998 – Во ТВ изјава, Бил Клинтон негира дека имал „сексуални односи со таа жена, Мис Левински“
На 17 август 1998 година, Клинтон призна дека имал „интимна врска“ со Моника Левински.

1998: Clinton-Lewinsky scandal breaks on CNN - YouTube

1950 година – Индија станува република
Уставот на Индија стапи на сила тој ден.

Republic Day 1950: What All Happened in the First Celebration.

1905 година – Најголемиот дијамант на светот е пронајден во Јужна Африка
Cullinan Diamond тежел 3106,75 карати (621,35 грама) и има проценета вредност од 2 милијарди американски долари.

This Day In History: The Largest Diamond in History Was Discovered (1905)

1788 – Првите Европејци се населуваат во Австралија
Првите бранови на британската „Прва флота“ пристигнаа во пристаништето во Сиднеј на 18 јануари.

New South Wales is a state on the east coast of Australia - online presentation

Родени на овој ден – 26 јануари

 • 1958 година Елен Деџенерис
  Американски комичар, актерка, водител на ток-шоу
 • 1955 година Еди Ван Хален
  Холандско-американски гитарист, текстописец, продуцент
 • 1925 година Пол Њуман
  Американски актер, режисер, возач на тркачки автомобил, бизнисмен, ко-основач на Newman’s Own
 • 1918 година Николае Чауеску
  Романски политичар, контроверзниот комунистички 11-ти претседател на Романија

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *