На денешен ден во историјата (30.01) -Хронологија

На денешен ден во историјата (30.01) -Хронологија

На денешен ден во историјата се случиле следните важни настани-

1982 – Првиот компјутерски вирус е ослободен „во дивината“
Елк Клонер е создаден од 15-годишниот Ричард Скрента како практична шега.

Elk Cloner, the First "Wild" Computer Spread by Floppy Disk : History of  Information

1972 година на „Крвавата недела“, британските трупи убија 13 невооружени демонстранти
Тоа беше еден од најзначајните настани од конфликтот во Северна Ирска.

Bloody Sunday: What happened on Sunday 30 January 1972? - BBC News

1969 година – Битлси ја одржаа својата последна јавна изведба
Концертот се играше на покривот од зградата на Епл Корпс на 3 Савил Роу во Лондон.

1945 година – 9.400 луѓе загинаа во најсмртоносната поморска катастрофа во историјата.
„Вилхелм Густлоф“ беше потопен од советска подморница за време на Втората светска војна.

File:Bundesarchiv Bild 183-H27992, Lazarettschiff "Wilhelm Gustloff" in  Danzig.jpg - Wikipedia

1933 година – Адолф Хитлер станува канцелар на Германија
„Махтерграјфунг“ го означи крајот на Вајмарската Република и почетокот на „Третиот рајх“.

How Did Hitler Happen? | The National WWII Museum | New Orleans

Родени на овој ден – 30 јануари

  • 1951 година Фил Колинс – Англиски кантавтор, продуцент, актер
  • 1941 година Дик Чејни – Американски политичар, 46-ти потпретседател на Соединетите држави
  • 1937 година Ванеса Редгрејв – Англиска актерка
  • 1882 Франклин Д. Рузвелт – Американски политичар, 32. претседател на Соединетите држави
  • 1852 година Јон Лука Караџале – Романски драмски писател, поет

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *