Зошто животниот век на Македонците е покус отколку на Европејците?

Очекуваниот животен век е статистичка мерка за просечното време на кое се очекува да живее еден организам, врз основа на годината на неговото раѓање, моменталната

Oтсечена глава на бездомник фрлена од прозор во францускиот град Тулон

Едно лице беше уапсено во францускиот град Тулон, откако главата на бездомник била пронајдена во кутија, дознава Франс Блу Прованс од полициски извор. Оваа кутија

Струмичанец силувал малолетничка, настанот бил сниман со мобилен

СВР Струмица поднесе кривична пријава против В.Ѓ.(28) од с.Баница, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „подведување и овозможување полови дејствија“ и

Во Велика Британија ќе се гради првиот аеродром за летечки автомобили

Владата на Велика Британија вложува 1,2 милиони фунти (1,65 милиони долари) во стартап за изградба на „поп-ап“ урбан аеродром за воздушни таксиња и беспилотни летала што ќе биде отворен подоцна оваа година.

Почина Николај Антошкин, командантот на екипажот кој го гаснеше пожарот во Чернобил

Генералот Николај Антошкин, командант на опасната операција за гаснење на пожарот во која тој и другите пилоти храбро се изложија на радијација за да ги сузбијат ефектите од нуклеарната катастрофа во Чернобил, почина во неделата.

„Нинтендо“ во последниот квартал продал рекордни 11.57 милиони „Switch“ конзоли

„Нинтендо“ објави огромна заработка за последниот празничен квартал во кој Switch продаде повеќе конзоли од кога било. Вкупно се продадени 11,57 милиони конзоли, со што

1 2 3 6