Неколку намирници кои содржат повеќе калциум дури и од млекото

Неколку намирници кои содржат повеќе калциум дури и од млекото

Калциумот е еден од минералите кои му се потребни на вашето тело за да функционира. Веројатно веќе знаете дека е важен за цврсти коски и заби, но дали знаевте дека калциумот е потребен за правилно да циркулира крвта и срцето да чука како што треба?

Ако јадете разновидна и урамнотежена исхрана, не мора да размислувате премногу за да внесувате доволно калциум. Но, ако избегнувате млеко и други млечни производи затоа што сте нетолерантни на лактоза или сте избрале да јадете диета на растителна основа, можеби би сакале да знаете која друга храна може да ви помогне да го обезбедниот потребниот дневен внес.

Добрата вест е дека имате многу опции, а многу не-млечни јадења имаат изненадувачки големи количини на калциум – некои дури и повеќе од млекото.

  1. ЗЕЛЕН зеленчук

Зелка, марула, брокула, карфиол? Колку ли пати само во последниве 5 случаи кога влеговте во маркетот ги видовте, а не им обрнавте внимание?

IMPORTANCE OF GREENS IN THE BODY. | by amazing kozi | Medium

Калциумот исто така се наоѓа во големи количини во спанаќот и блитвата, но за жал тие содржат и многу група молекули наречени оксалати кои се врзуваат за калциумот и го прават недостапен за нашите тела.

  1. ТОФУ

Да, знаеме што ќе кажете „зошто го ставате тофуто овде кога кај нас нема?“ И ако го нема, може сами да го направите. Тофу се прави со зацврстување на соиното млеко во процес познат како коагулација, обично со употреба на калциум сулфат. Делумно благодарение на овој додаток, добиената храна содржи неверојатни 680 мг калциум на 100гр.

Тофу што се прави со различен коагулант ќе содржи помалку калциум – иако сите видови тофу се сепак пристојни извори на калциум затоа што се направени од соја.

  1. ГРАВ

Гравот е одличен вегански пријателски извор на калциум. Скромниот грав со себе носи пристојна количина на калциум, со 140мг на 100гр суров грав, а одлична е и сојата која содржи скоро 280мг на 100гр.

  1. ЈАТКИ И СЕМИЊА

Повеќето јаткасти плодови се добар извор на калциум, но бадемите најдобро котираат со околу 260 мг на 100гр. Ореви, лешници и бразилски ореви исто така вреди да се додадат во вашата диета доколку сакате да бидете сигурни дека внесувате доволно калциум.

Некои семиња имаат уште повеќе калциум, а семето од сусам доаѓа со околу 980 мг на 100гр

  1. ЖИТАРКИ И ПРОИЗВОДИ СО ДОДАДЕН КАЛЦИУМ

Со денешниот технолошки напредок, можете да го добиете целиот калциум што ви е потребен во други видови храна. Всушност, многу храна е збогатена со витамини и минерали за да се осигура дека луѓето внесуваат доволно калциум.

Житарки за појадок, леб, сок од портокал и алтернативи на растително млеко (како соја и оризови пијалоци), сите можат да додадат калциум. Всушност, во некои земји како Велика Британија, целото брашно мора да биде збогатено со калциум.

Самиот по себе, калциумот не е доволен


Кога станува збор за всушност апсорбирање на калциум во вашето тело, не станува збор само за содржина на калциум во храната – станува збор за достапност на тој калциум во вашето тело, па токму затоа спанаќот содржи многу калциум, но не е толку биорасположив, поради што веројатно нема да биде одличен извор на калциум во вашата исхрана.

Освен тоа, потребен ви е и витамин Д, или од вашата исхрана или од изложување на сончева светлина, за вашето тело да може да го апсорбира калциумот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *