Канада ја обвини Кина за геноцид

Канада ја обвини Кина за геноцид

Канада ја обвини Кина за геноцид, според Би-Би-Си.

Долниот дом на Канада со мнозинство гласаше дека ставот на Кина кон Ујгурите се граничи со геноцид.

Предлогот беше изгласан со 266 гласа. Тој беше поддржан од сите опозициски партии и владејачката Либерална партија. Премиерот Џастин Трудо и повеќето членови на неговиот кабинет беа воздржани.

Канада е втора земја по Соединетите држави што ги признава постапките на Кина како геноцид.

Канадските пратеници, исто така, усвоија амандман со кој се повикува Канада да побара од Меѓународниот олимписки комитет да ги премести Зимските олимписки игри 2022 од Кина во друга земја доколку „кинеската влада продолжи со овој геноцид“.

Пекинг ја осуди и отфрли одлуката на Канада, објави Ројтерс.

Трудо досега не сакаше да ги прогласи постапките на Кина за геноцид врз Ујгурите, бидејќи смета дека оваа позиција би била конечна и треба дополнително да се разгледа пред да се донесе одлука.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *