Тензии во Франција околу менито без месо во училиштата

Тензии во Франција околу менито без месо во училиштата

Француските министри и пратеници влегоа во спор околу менито без месо за студенти, пренесува Политико.

Неколку министри протестираат против одлуката на градоначалникот на Лион, Грегори Дусе, на 15 февруари, привремено да им понуди мени за ручек без месо на ученици од основните училишта. Градоначалникот е член на партијата на зелените.

Заменик-градоначалникот на Лион за Франс прес изјави дека мерката ќе помогне да се забрза распределбата на ручекот, бидејќи учениците треба да одржуваат социјална дистанца за време на паузата за ручек. Сепак, менито вклучува риба и јајца. Поранешниот градоначалник Џерард Колом, член на партијата на претседателот Емануел Макрон, минатата пролет предложи слична мерка од истите причини.

Дебатата се продлабочи вчера откако министерката за животна средина, Барбара Помпили, поранешна членка на партијата на зелените, го објави менито за вегетаријанци во училиштата – супа од тиква, шпагети со леќа и зеленчук. Помпили се подготвува да го брани предлог-законот во парламентот кој вклучува предлог училиштата да експериментираат со храна без месо.

Макрон и премиерот Кастекс сè уште не го коментираа случајот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *