(ВИДЕО) Баерн со 4:1 го „прегази“ Лацио, Жиру со ножички го „реши“ Атлетико

(ВИДЕО) Баерн со 4:1 го „прегази“ Лацио, Жиру со ножички го „реши“ Атлетико

Во вечерашното издание од Лигата на шампионите имаше два одлични натпревари на задоволство на фудбалските фанови ширум светот.

Европскиот шампион Баерн Минхен успеа да ја собере победата на гостински терен и да им го направи нереален сонот на Лацио за пласман во четврт-финалето на најелитното фудбалско натпреварување.

Стрелци за Баерн беа, секако, Левандовски за отварање на мечот, по што следеа голови на Мусиала и Сане со што заврши првото полувреме. За да е несреќата на римјаните уште поголема Ачерби ја затресе сопствената мрежа. Ноер конечно беше совладан во 49′ и Лацио го постигно својот прв и последен гол за овој меч, а стрелецот беше Кореа.

Во другиот натпревар Челзи победи на гостински терен со значајни 0:1 против домаќиите Атлетико Мадрид, но голот за Челзи беше итоа како спектакуларен.

По монотоното прво полувреме, Жиру во 68′ со спектакуларни ножички ја донесе победата за Челзи и им даде огромна предност да го бранат резултатот на домашен терен.

Вторите средби од овие дуели се закажани за 17-ти март.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *