На денешен ден во историјата (24.02) -Хронологија

На денешен ден во историјата (24.02) -Хронологија

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани-

1989 година Џамбо авион Боинг 747 се расцепи над Тихиот океан
Летот 811 на Јунајтед ерлајнс доживеа експлозивна декомпресија, што резултираше со смрт на 9 патници.

It was so loud and dark': Recalling the horror of Flight 811 | Stuff.co.nz

1920 година – Основана е германската нацистичка партија
Адолф Хитлер стана лидер на партијата во 1921 година.

The Nazi Party: 1920-1933 | The Holocaust Encyclopedia

1607 – Премиерно се прикажува првата опера во светот
„Л’Орфео“ на Клаудио Монтеверди и денес се изведува редовно.

Is Orfeo by Claudio Monteverdi the first ever opera?

1582 година – папата Григориј XIII нареди воведување на Грегоријанскиот календар
Реформата на Јулијанскиот календар од страна на Луиџи Лилио за првпат беше воведена во некои европски земји и сега е најкористениот календар во светот.

6 October 1592: The day that never was... . Sur in English

Родени на овој ден – 24 февруари

  • 1955 година Стив sобс
    Американски бизнисмен, ко-основач на Apple Inc., Pixar
  • 1955 година Ален Прост
    Француски Формула 1 возач

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *