Убиен албанскиот крал на дрогата, Бехар Софија

Убиен албанскиот крал на дрогата, Бехар Софија

66-годишниот наркобос, Бехар Софија, утринава е застрелан во центарот на Тирана. Неговото тело во кое биле испукани два куршуми било пронајдено повредено покрај булеварот Бајрам Кури во Тирана.

Тој бил итно пренесен до болница, но починал пред да биде примен во операционата сала. Полицијата го оградила местото на настанот и започнала истрага, додека минувачите велат дека не чуле никакви пукотници од огнено оружје.

Како резултат на тоа, се претпоставува дека Софија бил застрелан со огнено оружје на кое имало „придушивач“.

Властите веќе ги заплениле безбедносните камери на станбената област во која тој живееше и јавните камери на крстосницата каде што е пронајден. Бехар Софија во 1998 година беше уапсен заедно со други лица од страна на турските власти, обвинети за меѓународна трговија со тешка дрога, главно хероин.

Ова не е првиот обид по животот на Софија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *