На денешен ден во историјата (26.02) -Хронологија

На денешен ден во историјата (26.02) -Хронологија

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани:

1993 – Експлодира автомобил-бомба под Светскиот трговски центар во Њујорк
Нападот го извршила група исламистички милитанти. Во експлозијата загинаа 6 лица.

AP Was There: The 1993 bombing of the World Trade Center

1991 – Првиот веб-прелистувач во светот е претставен пред јавноста
Прелистувачот „WorldWideWeb“ (подоцна преименуван во „Nexus“) е развиен од Тим Бернерс-Ли, британски компјутерски научник, најпознат како пронаоѓач на Интернет.

The World's First Web Site - HISTORY

1920 – Премиерно се прикажува првиот германски филм за експресионизам
„Кабинетот на д-р Калигари“ од Роберт Вине се смета за еден од најдобрите неми филмови од жанрот хорор.

German Expressionist Films (1919 - 1931) — Movements In Film

1917 година е создадена првата џез-плоча во светот
„Оригиналниот џес-бенд на Диксиленд“ ја сними „Livery Stable Blues“ за компанијата Виктор Такинг Машина во Њујорк.

The First Jazz Recording Was Made by a Group of White Guys? | At the  Smithsonian | Smithsonian Magazine

1909 година – За пошироката јавност за прв пат е прикажана филмска подвижна слика
Серија од 21 краток филм на Кинемаколор беа претставени во Палас театарот во Лондон.

Kinemacolor - Wikipedia

Родени на овој ден – 26 февруари

  • 1954 година Реџеп Таип Ердоган
    Турски политичар, 25-ти премиер на Турција
  • 1932 година Џони Кеш
    Американски кантавтор, гитарист, актер
  • 1802 година Виктор Иго
    Француски автор, поет, драмски писател

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *