Стотици ученици киднапирани при напад на училиште во Нигерија

Стотици ученици киднапирани при напад на училиште во Нигерија

Стотици ученици се киднапирани во северозападната држава Замфара, пренесуваат „Би-Би-Си“.

Најмалку 300 ученици се киднапирани утрово, велат наставниците од училиштето. Гласноговорникот на гувернерот на државата потврдил дека нападот се случил, но не е се соопштени детали. Ова е честа појава во земјата, каде наоружани војници киднапираат ученици поради откуп.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *