Во Велика Британија ќе се гради првиот аеродром за летечки автомобили

Владата на Велика Британија вложува 1,2 милиони фунти (1,65 милиони долари) во стартап за изградба на „поп-ап“ урбан аеродром за воздушни таксиња и беспилотни летала што ќе биде отворен подоцна оваа година.

Почина Николај Антошкин, командантот на екипажот кој го гаснеше пожарот во Чернобил

Генералот Николај Антошкин, командант на опасната операција за гаснење на пожарот во која тој и другите пилоти храбро се изложија на радијација за да ги сузбијат ефектите од нуклеарната катастрофа во Чернобил, почина во неделата.

„Нинтендо“ во последниот квартал продал рекордни 11.57 милиони „Switch“ конзоли

„Нинтендо“ објави огромна заработка за последниот празничен квартал во кој Switch продаде повеќе конзоли од кога било. Вкупно се продадени 11,57 милиони конзоли, со што

Измените на Законот за лекови поддржани и од опозицијата

Со 70 гласа „за“ Собранието попладнево ги изгласа измените и дополнувањата на Законот за лекови и медицински средства, по скратена постапка, кои се однесуваат на регулирање на увоз на вакцини за ковид-19 во земјата.

Деветгодишно девојче од САД испрскано со пепер спреј додека седи врзано со лисици(ВИДЕО)

На деветгодишно црномуресто девојче му биле ставени лисици и било испрскано со пепер спреј од полицијата во американскиот град Рочестер.