Русија е подготвена да се исклучи од глобалната Интернет мрежа

Рускиот заменик претседател на Советот за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека Русија е технолошки подготвена да се исклучи од глобалниот Интернет, но во оваа фаза нема желба. Според него, ова е екстремна мерка, информира ТАСС.

„Градски Паркинг“ ги продава велосипедите што останаа неукрадени од неуспешниот проект за изнајмување

Скопското јавно претпријатие „Градски паркинг“ ќе ги продава велосипедите и тротинетите кои беа дел од планот за „урбано Скопје“, а кои беа купени со пари од буџетот на државата

ЈП „Водовод и канализација”: Водата во Скопје е безбедна за пиење

Според неделниот извештај на ЈП „Водовод и канализација” – Скопје, спроведен од Секторот за санитарна контрола, согласно добиените резултати од испитувањето, сите примероци одговараат на

Уште две недели до крајот на конкурсот за постер на „Здраво Млади 2021“

Уште две недели остануваат до крајот на конкурсот за постер на фестивалот на нова музика ЗДРАВО МЛАДИ, соопштија денеска од Младинскиот културен центар (МКЦ).

Ултимативно гејминг искуство со Neo QLED и QLED телевизори

Компанијата Samsung Electronics објави дека најновите модели на Neo QLED и QLED телевизори сега доаѓаат со последните гејминг подобрувања, создадени во комбинација со веќе развиени партнерски

Маските да не се фрлаат на улица, туку во контејнери, апелираат од „Комунална Хигиена“

Скопското Јавно претпријатие „Комунална хигиена“ апелира граѓаните соодветно да ги фрлаат искористените заштитни маски бидејќи, како што велат, се доведуваат до ризик нивните вработени.

Шест лица фатени на граница со фалсификувани ПЦР-тестови

На граничниот премин „Деве Баир“ шест лица се фатени со фалсификувани негативни ПЦР-тестови. Како што пренесоа од Министерството за внатрешни работи, околу 15 часот, биле