На денешен ден во историјата (06.03) -Хронологија

На денешен ден во историјата (06.03) -Хронологија

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани:

1987 година – 193 луѓе загинаа кога траект се преврте во Северното Море
„Хералд на слободното претпријатие“ потона само неколку минути откако го напушти белгиското пристаниште Зеругж.

Zeebrugge ferry disaster: What happened 30 years ago? Why did the ferry sink? | UK | News | Express.co.uk

1967 година – Ќерката на Сталин се префрли на Запад
Ќерката на советскиот диктатор, Светлана Алилуева предизвика меѓународна бура кога се приближи до амбасадата на Соединетите држави во Њу Делхи и подоцна стана натурализиран американски државјанин.

SVETLANA ALLILUYEVA DAUGHTER OF JOSEPH STALIN | SVETLANA ALLILUYEVA MAGAZINE INTERVIEW 1967 | STALIN'S DAUGHTER DEFECTED IN 1967 - Magazine Article - Old Magazine Articles

1957 година – Гана стана првата африканска земја што се стекна со независност од колонијалното владеење

Гана се појави како суверена држава од поранешните британски колонии Голд Коуст и Тоголанд. Кваме Нкрумах беше првиот водач на земјата.

A Brief History of Ghana Since Independence

1899 – Лекот против болка „Асприн“ е регистриран како трговска марка
Ацетилсалицилната киселина за прв пат е изолирана во 1897 година од германскиот хемичар Феликс Хофман. Денес, лековите ги продава Баер и се наоѓа на списокот на основни лекови на Светската здравствена организација.

Today in History: 1899 The painkiller Asprin is registered as a trademark - Roodepoort Record

1869 година – Претставена е првата периодична табела на хемиски елементи
Дмитриј Менделеев го претставил системот на руското хемиско друштво на тој ден.

1st periodic table is presented, March 6, 1869 - EDN

Раѓања на овој ден – 6 март

 • 1972 година Шекил О’Нил
  Американски кошаркар, актер, рапер
 • 1946 Дејвид Гилмур
  Англиски кантавтор, гитарист
 • 1475 година Микеланџело
  Италијански сликар, вајар
Да ве потсетиме како се кршеа таблите кога ќе забиеше Шекил О’нил
Фронтменот на Пинк Флојд постигна еднакво голем успех во својата соло кариера, како наследство на легендарниот бенд „Пинк Флојд“
Најпознатите дела на Микеланџело

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *