НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО ИСТОРИЈАТА (21.03) -ХРОНОЛОГИЈА

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО ИСТОРИЈАТА (21.03) -ХРОНОЛОГИЈА

На денешен ден во историјата:

2006 година – Џек Дорси ја испрати првата порака во Твитер светот
Услугата за микроблогирање го револуционираше пејзажот за комуникација и социјално вмрежување. Во 2012 година веќе биле објавувани околу 340 милиони твитови дневно.

First Tweet. On March 21, 2006, Jack Dorsey posted… | by Visualwebz |  Social-Media-Help | Medium

1985 година – Јужноафриканската полиција уби најмалку 21 црнец во комеморација на слично масовно пукање 25 години пред тоа
Масакрот во Шарпевил во 1985 година остави 69 мртви невооружени луѓе. Тоа беше пресвртница во историјата на Јужна Африка.

Langa massacre - Wikipedia

За прв пат се слави Денот на планетата Земја во 1970 година
Првото издание беше ограничено на некои градови во САД. Денес, Денот на планетата Земја го одбележуваат околу 1 милијарда луѓе ширум светот.

The History of Earth Day | Earth Day

1952 година – Во Кливленд, Охајо се одржа првиот рокенрол концерт во светот
Диџејот Алан Фрид го отвори концертот, кој беше затворен по само една песна поради премногу народ.

Revisiting Rock 'n' Roll's First Concert

1943 – Пропадна заговорот за убиство на Адолф Хитлер со самоубиствена бомба
Германскиот офицер од Вермахт, Рудолф фон Герсдорф, не успеа да го разнесе диктаторот, но успеа да ги деактивира неговите бомби непосредно пред да експлодираат и да избегне сомневање.

20 July plot - Wikipedia

РОДЕНИ НА ДЕНЕШЕН ДЕН

  • 1980 Роналдињо
    Бразилски фудбалер
  • 1960 година Аиртон Сена
    Бразилски возач на тркачки автомобил
  • 1940 година Соломон Бурк
    Американски кантавтор

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *