АЛОНСО СЕ ПОВЛЕКОЛ ПОРАДИ ФОЛИЈА ОД СЕНДВИЧ?

АЛОНСО СЕ ПОВЛЕКОЛ ПОРАДИ ФОЛИЈА ОД СЕНДВИЧ?

Веќе помина првиот Ф1 викенд, имавме една од највозбудливите трки на која Хамилтон повторно славеше. Додека за некои викендот беше возбудлив, истото не може да го каже Фернандо Алонсо кој се повлече од првата трка поради најбизарните причини.

Кон средината на трката, ветеранот доби порака од боксот да ја заврши трката поради откажување на задните сопирачки, па мораше да се повлече од безбедносни причини.

Сè се случило по неговиот втор престој во боксот, а по трката од Алпин откриле дека Алонсо се откажал од бизарна причина.

„Имавме проблем со втората станица во кутијата бидејќи нешто заглави во вшмукување на ладењето на задната сопирачка поради што тие се прегреаа. Се покажа дека фолија од сендвич се заглави и затоа моравме да го повикаме да се откаже”, рече директорот на францускиот тим Марцин Будковски

По некоја чудна случајност Алонсо испадна баксуз бидејќи еден од механичарите со себе имал сендвич со фолија, која завршила на болидот и ги прегреала сопирачките.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *