НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО ИСТОРИЈАТА (30.03) -ХРОНОЛОГИЈА

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ВО ИСТОРИЈАТА (30.03) -ХРОНОЛОГИЈА

На денешен ден во историјата се случиле следниве важни настани:

1981 година беше застрелан американскиот претседател Роналд Реган
Осамен вооружен напаѓач отворил оган пред хотел во Вашингтон. Душевно болниот убиец тврдел дека неговиот единствен мотив е да стане славен.

Ronald Reagan was shot by John Hinckley 38 years ago - YouTube

1976 Илјадници Палестинци протестираа против масовната експропријација на земјиштето на Израел
Во настанот, кој годишно се одбележува на Денот на земјиштето, 6 демонстранти беа убиени, а голем број беа повредени од израелската полиција.

ZaheerQazi's tweet - "#PalestineLandDay On 30 March 1976 thousands of  Palestinians from towns and villages in the Galilee region, northern  Israel, marched in protest against an Israeli order to confiscate land  belonging

1867 САД ја купуваат Алјаска од Русија
Територијата на северо-западниот крај на Северна Америка чинела само 7,2 милиони американски долари.

The U.S. purchased Alaska from Russia for just US$7.2 million in 1867.  #nice #fact #facts #interesting #world #amazing #awesome… | Fun facts, Fact of  the day, Facts

1865 година е потпишан Парискиот договор со кој се става крај на Кримската војна
Русија ја загуби војната во коалиција на Отоманската империја, Франција, Велика Британија и Сардинија.

Treaty of Paris (1856) - Wikipedia

Родени на денешен ден:

1968 година Селин Дион
Канадски кантавтор

1962 MC Hammer
Американски рапер, актер

1945 година Ерик Клептон
Англиски кантавтор, гитарист, продуцент

1853 година Винсент ван Гог
Холандски сликар

1432 година Мехмед Освојувачот
Отомански султан

Book dedicated to Mehmed the Conquerer published | Daily Sabah

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *