ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО СЕ ТРКААТ „КАВАСАКИ“ И БОРБЕН „Ф-16“ (ВИДЕО)

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО СЕ ТРКААТ „КАВАСАКИ“ И БОРБЕН „Ф-16“ (ВИДЕО)

Три суперавтомобили, еден супер мотор, еден Ф1 болид, приватен авион и борбен авион се тркаа едни против други за да докажат кој навистина е кралот на брзината.


Кога машините се тркаат едни со други на прав асфалт, ниеден збор не може да го дефинира искуството подобро од „еуфорија“. Но, нема да најдете ниту еден збор за да дефинирате што се случи на Истанбул Текнофест, бидејќи тоа беше вистинска војна меѓу инженерските чуда што ги остави гледачите без зборови.

Тоа беше денот кога три суперавтомобили, супер мотор, Ф1 автомобил, приватен авион и борбен авион се соочија едни против други, со цел да се утврди вистинскиот крал на брзината.


Трката беше организирана како дел од Текнофест 2018, технолошки настан што се одржа на новиот меѓународен аеродром во Истанбул. Возилата кои се натпреваруваа вклучуваа мотор Kawasaki H2R, Tesla P100DL, Aston Martin New Vantage, Red Bull Racing Formula 1 и Lotus Evora GT 430.


Покрај овие патни возила, во составот се наоѓал и борбен авион Ф-16, способен да патува 2,414 км на час и приватен авион „Челинџер 605“.

Возилата од секоја категорија со нетрпение чекаа светлата да станат зелени, а како што светна семафорот, возилата полетаа.

За краток момент, тркачот во Формула 1 го доби водството поради лесното тело на болидот и зафатнината на гумите. Но, тоа наскоро се смени кога Kawasaki H2R ги отвори славините.

Предната гума се крена малку од земјата, означувајќи ја монструозноста на неговиот мотор со четири цилиндри. Супер моторот доминираше на остатокот од трката, со Формула 1 болидот близу зад него.

Ф-16 ги крена рамениците од својот бавен старт и ја обезбеди третата позиција. Тесла се најде на четвртото место.

Кавасаки Х2Р го возеше Кенан Софуоглу, поранешен професионален тркач на мотоцикли и турски парламентарец. Тој победи на трката на 400 метри за 9,43 секунди.

Возачот на рели, Јагиз Авчи, управуваше со Aston Martin New Vantage, а Lotus Evora GT 430 го возеше тркачот Топрак Разгатлиоглу. Тесла го возеше Ема Кимилчинен, учесник на повеќе шведски шампионати во туристички автомобили, која ја започнала својата тркачка кариера на 3-годишна возраст како конкурент на GoKarts.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *