ДЕНЕС ЏЕКИ ЧЕН ГО СЛАВИ СВОЈОТ 67-МИ РОДЕНДЕН, А ОВА СЕ НЕГОВИТЕ НАЈДОБРИ ФИЛМОВИ

ДЕНЕС ЏЕКИ ЧЕН ГО СЛАВИ СВОЈОТ 67-МИ РОДЕНДЕН, А ОВА СЕ НЕГОВИТЕ НАЈДОБРИ ФИЛМОВИ

Има неколку избрани имиња во забавната индустрија кои немаат никакви хејтери, меѓу кои се Том Хенкс, Пол Рад и Рок, но никој не е ниту блиску до легендата Џеки Чен, кој денес го прославува својот 67-ми роденден!


Со наследство што доби невидени пропорции во последниве четири децении, Џеки е бесмртен во очите на неговите обожаватели, а ние ги имаме неговите филмови кои нè забавуваа во најубавите детски години. Од неговата огромна филмографија, овие 15 се издвојуваат како најквалитетни и најзабавни. Нема да најдете ништо лошо во ниту еден од овие филмови, но ние ги рангиравме во согласност со тоа како треба да го сортирате вашиот Џеки Чен маратон!

15. „МЕДАЉОНОТ“

Еден полицаец среќава момче со мистериозен медалјон, а откако му го спаси животот, тој е проткаен со моќ преку артефактот. Сепак, тој исто така откри дека и многу други луѓе стојат зад истата работа, што предизвикува натприродна битка.

Овој филм се потпира на специјалните ефекти повеќе од кој било друг филм на Џеки Чен, но „Медалјон“ сепак има корист од тоа што има шармантна личност како главниот актер. Исто така, помага тоа што тој има одлична хемија со споредните улоги, кои се здружуваат за да донесат добра мешавина на научно-фантастика и комедија.

14. „МИТОТ“

Археолог не може да ги оттргне од главата многуте соништа што тој ги имал во минатото, во кој се обидува да заштити принцеза, но сфаќа дека ова се наврати на неговиот претходен живот. Сега со ова на ум, тој се обидува да ја пронајде својата поранешна љубов во денешно време.

Ако барате шеги, тогаш „Митот“ не е за вас. Како и да е, овој филм може да се пофали дека го има Џеки во неговата најпосветена изведба досега, бидејќи се радувал на можноста да биде во приказна со сериозна тема. Филмот навистина има неколку вознемирувачки моменти, заедно со огромна мистерија што го задржува интересот на високо ниво до самиот крај.

13, „КАРАТЕ КИД“

Малтретирано момче се чувствува растроено во неговиот нов дом во Кина се додека не се сретне со симпатичен човек кој се согласува да го тренира за да стане мајстор за боречки вештини.

Џеки честопати се става во улога на човек кој не припаѓа на околината во која се наоѓа, па затоа е пријатно да го гледате како глуми карате мајстор. Тој не е смешниот Џеки на кој сме навикнати, иако неговото сериозно портретирање ги прави неговите вештини уште поимпресивни.

12. „СТРАНЕЦОТ“

Кога неговата ќерка е убиена, навидум обичен човек станува вистински кошмар кога ќе стори се за да се одмазди. Бидејќи владата е шокирана од вештините на овој човек, се чини дека наскоро ќе се задоволи правдата.

Иако има безброј пати глумено во акциони филмови, сите останаа со подотворени усти кога го видеа овој Џеки Чен, страшен, сериозен и експлозивен, накострешен за убивање на секој кој ќе му застане на патот.

11. „РОБ-БИ-ХУД“

ЦЕЛИОТ ФИЛМ СЕРВИРАН НА ЧИНИЈА, САМО ЗА ВАС

Киднапирање на дете е пореметено кога ќе биде приведен водачот на триото, принудувајќи ги другите двајца да се грижат за детето. На крајот се поврзуваат со бебето, па дуото одлучува да се спротистави на криминалните мотиви.

Во прилично некарактеристична улога, Џеки се појавува како анти-херој во Роб-Б-Худ. Секако, тој е смешен како и секогаш, но со простор за развој на карактерот, од криминалец до грижлив маж полн со емоции према детето.

10. „RUMBLE IN THE BRONX“

Еден полицаец од Хонг Конг пристигнува во Њујорк, несвесен дека неговото присуство предизвикува поголем заплет исполнет со акција. Rumble in the Bronx на Џеки Чен му ја донесе славата што сега ја ужива ширум светот и тоа е филм што треба да го видите за да разберете каде се роди неговата филмска формула.

Заедно со прикажаните креативни акциони секвенци, Џеки игра улогата на добронамерниот и ненамерно смешен протагонист што сите може да го очекуваме од него.

9. „КОЈ СУМ ЈАС?“

Одликувајќи се со Џеки како лик со неговото вистинско име, филмот се одвива во африканските џунгли, каде главниот јунак се обидува да ја победи амнезијата и да го открие својот вистински идентитет.

8. „ЦЗ-12“

Пристигнувајќи во време кога Џеки Чен веќе долго време не беше виден во жанрот на акциона комедија, тој го надополни времето глумејќи во воодушевувачкиот авантуристички хит наречен CZ12. Иако е кинеска продукција, духот е ист каков што сака публиката во светот од Џеки.

Приказната ги одведува главниот јунак и неговата голема група пријатели ширум светот во виорот на авантурата, а меѓу ликовите постои вистинско чувство на другарство, што значи дека едноставно сакате да гледате како се одвива хемијата меѓу нив.

7. „ПИЈАНИОТ МАЈСТОР“

Ако сметате дека кинеските филмови се претходници на жанрот на акција-комедија, тогаш треба да му се заблагодарите на овој филм што вистински го започна сето тоа. Пијаниот мајстор беше вистинска прослава на техничките боречки вештини
Тоа е смешен и неверојатен филм што сакате да го гледате кога немате потреба од сложени приказни, а доволно е само вештината и шармот на главниот јунак.

6. „ЗАБРАНЕТОТО КРАЛСТВО“

Младо американско момче е пренесено во Античка Кина поради тоа што поседува магичен стап, кој се обидуваат да го земат злобни субјекти. Во Забранетото Кралство, го имаме Џеки кој игра улога на ментор на боречки вештини, иако тука има пресврт во тоа што ликот е постојано пијан.

Главната убавина е можноста да ги видиме во двојот Џет Ли и Џеки Чен. Борбените сцени меѓу овие двајца се неверојатни и ќе бидете воодушевени од финесот што го прикажуваат овие легенди со своите способности.

5. „ПАТОТ ОКОЛУ СВЕТОТ ЗА 80 ДЕНА“

Овој филм се здоби со лоша репутација во своето време поради начинот на кој го пренесе изворниот материјал, но „Патот околу светот за 80 дена“ е прекрасен филм за гледање ако сме свесни дека не треба да го сфатиме сериозно. Воедно, ги има сите елементи што се потребни на еден Џеки Чен филм, а тоа се комедијата, шармот и боречките вештини!

4 „ВИТЕЗИТЕ ОД ШАНГАЈ“

Џеки Чен секогаш блеснува кога е поврзан со комичен актер кој го надополнува аспектот на акција кој тој со себе го носи, а Овен Вилсон беше прекрасен контраст за него. „Витезите од Шангај“ ги претставува главните протагонисти кои тргнуваат кон Англија, каде се справуваат со разни тајни активности што им се наоѓаат на патот, додека запираат обид за убиство на кралицата.

3. „ЗМИЈА ВО ОРЛОВАТА СЕНКА“

УШТЕ ЕДЕН ФИЛМ ПОДГОТВЕН ЗА ВАС

Од време на време, сакаме да ги баталиме приказните и заплетите и да уживаме во потполна акција. Ова е совршен филм за ова расположение. Заплетот на филмот не е толку важен, но тоа само ги прави борбите многу поинтересни. Овој филм е суптилен увид во уметноста на Кунг Фу, каде Џеки е момче кое ги користи неговите вистински вештини за да ја научи техниката на борба.

2. „СМОКИНГ“

Ова е еден од оние филмови кој никогаш нема да остари. Премисата гледа како возач случајно доаѓа во сопственост на супер костум, што го тера да стане неподготвен шпион. Во комбинација со многу шармантната Џенифер Лав Хјуит, Џеки е во најдобра форма за да нè маѓепса со неговата физичка комедија.

1. ФРАНШИЗАТА „БРКАНИЦА“

Знаевте дека ова ќе биде на првото место веднаш штом ја видовте листата, бидејќи Rush Hour е најдоброто што може да го понуди жанрот на акциона комедија. Бесмртното спарување на Џеки Чен и Крис Такер е одговорно за смеа до солзи на неколку генерации, кои вечно ќе тагуваат по фактот дека сè уште нема „Брканица 4“.

Франшизата „Брканица“ е синоним за кариерата на Џеки, која засекогаш ќе остане една од најгледаните филмски остварувања на сите времиња

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *