АКТИВНИ 21.891 СЛУЧАЈ, ФИЛИПЧЕ ВЕЛИ ДЕКА СЕ ЗАЛАГА ЗА ПОБРЗА ВАКЦИНАЦИЈА

АКТИВНИ 21.891 СЛУЧАЈ, ФИЛИПЧЕ ВЕЛИ ДЕКА СЕ ЗАЛАГА ЗА ПОБРЗА ВАКЦИНАЦИЈА

Според вчерашната статиститка на Министерството за здравство, од направени 4.438 тестирања регистрирани се 1.302 нови случаи на Ковид-19, како и 626 оздравени пациенти и 51 починати лица, меѓу кои 80 проценти на возраст над 60 години, додека најмладата жртва е 32-годишник од Куманово.

Со вчерашните бројки вкупната цифра на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна 137.728, на оздравени 111.765, а на починати 4.072. Бројот на активни случаи вчера изнесуваше 21.891.

Министерот Филипче информираше дека од денеска осум лекари од приватното здравство се приклучуваат на јавно-здравствените установи.

Клучно е да го зголемиме капацитетот и човечките ресурси во битката со овој силен бран, објави на својот фејсбук профил Венко Филипче.

Филипче по повод вчерашниот Светски ден на здравјето порача дека вакцинацијата е единствениот начин да го победиме вирусот.

Правиме се за да ги зголемиме количините на вакцини во нашата земја. Моја најголема заложба и желба е вакцинацијата да ја завршиме што побрзо. Затоа, се што е во наша надлежност го направивме исклучително брзо и професионално, а подготвка за вакцинација ја спроведовме навремено и ефикасно. Барам трпение, разбирање и почитување на мерките додека да се надмине овој период, порача Филипче.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *