„БМВ“ ОД 2003 ГОДИНА ПРОДАДЕНО ЗА 200.000 ДОЛАРИ! (ФОТО)

„БМВ“ ОД 2003 ГОДИНА ПРОДАДЕНО ЗА 200.000 ДОЛАРИ! (ФОТО)

Генерацијата E39 BMW M5 е несомнено најпосакуваниот M5 модел во историјата. Тоа беше првиот М5 кој користеше V8 мотор, што резултираше со моќност од 395 КС, вртежен момент од 500Nm насочен кон задните тркала преку надградениот Getrag 420G шест-рачен менувач.

Овој автомобил може да достигне брзина од 96 км / ч за 4,8 секунди во ера кога тој тип на забрзување беше нешто што обично го добивате со Порше, Ферари или Ламборџини. На хартија, тоа беше исто толку брзо како C5 Corvette и побрзо од нешто како Ferrari 456M.

За популарноста на овој модел од 2003 година, зборува фактот дека примерок на E39 BMW M5 беше продаден преку „Ентузијаст Ауто Груп“ за 200.000 американски долари!

Сме слушнале и за други модели E39 M5 во минатото кои се продаваат за многу пари, а некои навистина добро сочувани достигнуваат и цена од 100 000 американски долари. Сепак, се вели дека овој е „меѓу најдобрите преживеани примери во светот“, имајќи само еден сопственик (светски познат џез-пијанист) кој на тој 4,8-литарски V8 извозел не повеќе од 5000 км, а и сè уште ги има оригиналните гуми.

Во огласот се вели и дека автомобилот се чува во гаража уште од старт и дека никогаш не поминал ниту една ноќ надвор, ниту пак бил управуван во лоши временски услови. Во внатрешноста, пак, се вели дека е „како капсула“.

Говорејќи за ентериерот, тој доаѓа со ДВД-систем со сателитска моќност, опрема која вклучува седишта со греачи, прозори на копчиња и што уште не. Навистина перфектно сочувано возило кое вреди секој цент, но што би можеле да купите со истите пари?

За тие пари скоро би можеле да купите два 2021 М5 бидејќи кој се продава за 103.500 американски долари. Ќе добиете 600 КС наместо 400 КС, погон на сите тркала и од 0 до 100 км за 3,2 секунди. Како и да е, само затоа што е побрзо, не секогаш значи дека е попривлечно за возење и иако повеќето луѓе никогаш не би потрошиле 200 илјади долари на користен E39 M5, секако можеме да ги разбереме оние што би направиле таков потег.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *