ДОНЕСЕНА ОДЛУКА ЗА СУДБИНАТА НА ДЕВОЈКИТЕ КОИ ГОЛИ СЕ СЛИКАА ВО ДУБАИ

ДОНЕСЕНА ОДЛУКА ЗА СУДБИНАТА НА ДЕВОЈКИТЕ КОИ ГОЛИ СЕ СЛИКАА ВО ДУБАИ

Групата девојки кои беа упасени во Дубаи по голата фотосесија на балкон треба да биде депортирана, потврдија властите.

Најмалку 12 Украинки и еден Русин се приведени откако на видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како групата позира потполно гола во областа Марина во Дубаи. Тие беа обвинети за јавен разврат, што предвидува казна затвор до шест месеци и парична казна од 5000 драхми (981 фунти).

И покрај тоа што е популарно туристичко жариште, Дубаи има строги закони. Повеќе од десетина жени и фотограф беа сликани на балконот. Националноста на другите инволвирани не е потврдена. Полицијата соопшти дека фотосесијата „не ги одразува вредностите и етиката на општеството во Емирати“.


Министерството за надворешни работи на Украина соопшти дека претставниците на конзулатот ги посетиле 12-те жени во вторникот, како и шефот на одделот за криминалистички истраги во Дубаи.

Канцеларијата за медиуми во Дубаи потврди дека групата ќе биде депортирана.

“Јавното обвинителство ги заврши истрагите за неодамна објавената фотосесија, која беше спротивна на законот на ОАЕ. Вклучените лица ќе бидат депортирани од Обединетите Арапски Емирати. Нема да се дава дополнителен коментар за ова прашање”, се вели во твит од канцеларијата за медиуми на Дубаи .

Брзата депортација е ретка во Дубаи, забележува новинската агенција АП. Случаи како овие обично одат на судење или се решаваат под пресуда пред евентуална депортација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *