ПЕКИНГ Е ГРАДОТ СО НАЈМНОГУ МИЛИЈАРДЕРИ ВО СВЕТОТ

ПЕКИНГ Е ГРАДОТ СО НАЈМНОГУ МИЛИЈАРДЕРИ ВО СВЕТОТ

Пекинг сега е дом на повеќе милијардери од кој било друг град во светот, според последната годишна листа на богати на Би-Би-Си.

Кинескиот главен град додаде 33 милијардери минатата година и сега е домаќин на 100, објави деловниот магазин. Тој веќе го победи Њујорк, дом на 99 милијардери. Иако Пекинг сега има повеќе милијардери од Големото јаболко, вкупната нето вредност на милијардерите во Њујорк останува 80 милијарди долари повеќе од онаа на нивните колеги во Пекинг.

Најбогатиот жител на Пекинг е Жанг Јиминг, основач на апликацијата за споделување видео „TikTok“ и извршен директор на „ByteDance“. Нејзината нето вредност двојно се зголеми на 35,6 милијарди долари. Наспроти тоа, најбогатиот човек на Њујорк, поранешниот градоначалник Мајкл Блумберг, има богатство вредно 59 милијарди долари.

Кина, заедно со Соединетите држави, има технолошки гиганти кои стануваат сè поголеми за време на пандемијата, бидејќи повеќе луѓе купуваат преку Интернет и бараат извори на забава. Ова доведе до масовно создавање на лично богатство за основачите и акционерите на овие технолошки титани.

Кина, во која Форбс ги вклучи Хонг Конг и Макао во своите фигури, додаде на оваа листа повеќе милијардери од која било друга земја во светот, со 210 нови милијардери.

Со 698 милијардери, Кина им се приближува на Соединетите држави, кои сепак водат со 724 милијардери. Рекордни 493 нови милијардери се приклучија на листата ширум светот минатата година, приближно еден нов милијардер на секои 17 часа, според Форбс.

Индија го има третиот најголем број милијардери – 140.

Џеф Безос, основач и извршен директор на Амазон, останува најбогатиот човек во светот четврта година по ред. Нејзината нето вредност минатата година се зголеми за 64 милијарди долари на 177 милијарди долари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *