НОВ ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ ХРВАТСКА

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ ХРВАТСКА

Земјотрес со јачина од 3,2 степени по Рихтер го погоди подрачјето околу градот Дрниш во Хрватска.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на Перучко езеро, на 22 километри источно од Дрниш, јавува тамошната Сеизмолошка служба.

Земјотресот бил почувствуван на поширокото подрачје на Сплит.

– Бев во кревет и одеднаш се се тресеше, сведочи Каштел Лукшиќ.

Извор: Курир.рс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *