ОБЈАВЕНИ НОВИТЕ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА, ПОСКАПУВААТ БЕНЗИНОТ И ДИЗЕЛОТ

ОБЈАВЕНИ НОВИТЕ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА, ПОСКАПУВААТ БЕНЗИНОТ И ДИЗЕЛОТ

Малопродажните цени на бензинот еуросупер БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денар/литар, додека малопродажната цена на бензинот еуросупер БС-98 не се менува.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,726 ден/кг и сега ќе изнесува 34,992 ден/кг.

Од 20.4.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин еуросупер БС – 95 67,50 (денари/литар)

Моторен бензин еуросупер БС -98 69,00 (денари/литар)

Дизел гориво еуросупер БС (Д-Е V) 58,50 (денари/литар)

Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 58,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 34,992 (денари/килограм)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *