ПРИСТИГНАА 10.530 ДОЗИ НА ФАЈЗЕР, СЕ ОЧЕКУВААТ УШТЕ ТОЛКУ ЗА ШЕСТ ДЕНА

ПРИСТИГНАА 10.530 ДОЗИ НА ФАЈЗЕР, СЕ ОЧЕКУВААТ УШТЕ ТОЛКУ ЗА ШЕСТ ДЕНА

Откако вчера попладне во земјава пристигна првата пратка од Фајзер или вкупно 10 530 дози вакцини против ковид-19, следната доза треба да ја очекуваме за шест дена, кога би требало да пристигнат уште 10 000 дози вакцини на „Фајзер“, купени директно од производителот.

Сите тие вакцини ќе бидат распределени ширум државата во сите вакцинални пунктови.

Бројот на нови заразени случаи со ковид благо опаѓа. Викендов е забележан пад а во последните 24 часа од тестирањата се регистрирани нови 135 позитивни случаи додека починати се пријавени 35 лица.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *