ДЕНЕС ПРЕТПЛАДНЕ СОНЧЕВО, ПОПЛАДНЕ СО УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛЕН ДОЖД

ДЕНЕС ПРЕТПЛАДНЕ СОНЧЕВО, ПОПЛАДНЕ СО УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛЕН ДОЖД

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец, додека во попладневните часови, локално ќе има повеќе облачност, која ќе има услови за слаб локален дожд.

Температурата на воздухот ќе се искачи во интервал од 12 до 20 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне до 18 степени.

Во следните два дена утринските температури на места ќе се спуштат околу нулата, а дневните ќе бидат во пораст. Од четврток кон крајот на денот до сабота, под влијание на нов влажен бран, ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни.

Од недела се очекува пораст на температурите и стабилизација на времето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *