ПЕРЕЗ: СУПЕР ЛИГАТА НЕ Е ПРОПАДНАТА, МИЛАН И ЈУВЕНТУС НЕ СЕ ОТКАЖАА

ПЕРЕЗ: СУПЕР ЛИГАТА НЕ Е ПРОПАДНАТА, МИЛАН И ЈУВЕНТУС НЕ СЕ ОТКАЖАА

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез смета дека проектот за европска Супер лига сè уште не пропаднал.

Излегоа шестте англиски клубови, исто како и Атлетико Мадрид и Интер.

“Малку сум тажен и разочаран затоа што работевме на овој проект три години. Никогаш не сум видел толкава агресија од претседателот на УЕФА. Беше оркестриран, нè изненади сите. Бев во фудбалскиот свет за 20 години, но не сум го видел тоа. Агресија, закани, навреди, како да сме убиле некого. Следниот ден тие не ‘убија’ “, рече Перез.


„Сигурно е дека направивме нешто погрешно. Мислам дека тие знаеја за тоа и не чекаа. Овие се оние кои сè уште имаат привилегии и не сакаат да ги изгубат.”

Перез уверува дека Јувентус и Милан се уште со Суперлигата.

“Проектот сега е во режим на подготвеност. Суперлигата сè уште постои. Јувентус не се предаде, не знам зошто го велат тоа. Ни Милан не се откажа. Сите сме заедно и Барселона. Ако некој мисли дека Суперлигата е мртва, тие не се во право. Јас работам. Моја одговорност е Реал Мадрид да биде пионер. Ќе бараме нови партнери, клучот е како да ја интересираме помладата публика да следи фудбал”.

Порака до Англичаните.

“Мислам дека не постои друга опција за нив. Нека некој друг измисли нешто подобро. Сопствениците на англиските клубови се Американци кои го сакаат овој спорт”.

“Дванаесет клуба потпишаа обврзувачки договор. Сакавме да пласираме други во Супер лигата, но УЕФА направи шоу. Не ја објаснивме нашата приказна на вистински начин, но тие не ни дадоа шанса. Не е можно за нас кои сме на врвот за да изгубиме пари, и дека другите заработуваат пари “.

Парите се главниот мотив.

“Лигата на шампионите има формат кој е застарен. Ќе ви кажам една информација. Минатата сезона се изгубија 650 милиони евра. Два или три пати повеќе оваа сезона. Овој формат очигледно не работи. Нам ни падна на ум да направиме натпреварување во кој ќе играат најдобрите тимови во Европа во текот на неделата. Разговаравме со телевизиите и рековме: „Па, може да добиете многу повеќе пари“.

Договорите се обврзувачки …

“Не можете само да излезете од договорот. Тие се обврзувачки, сериозните луѓе треба да го знаат тоа. Ова не е затворена лига. Фиксните клубови, кои не можат да се елиминираат, го заслужуваат тоа на теренот. Ова се клубовите кои имаат повеќето фанови во светот. “Не се чувствувам осамено, разговарав со Анјлим. Би било голема грешка ако не се обидеме да го воведеме овој формат”, истакна Перез.

Лигата на шампионите ќе го смени својот формат во 2024 година.

“Не можеме да чекаме три години. Треба да го сториме тоа сега. Парите доаѓаат од натпреварување каде гледаме силни натпревари. Треба да договорите натпревари кои имаат тежина како да се сретнуваат Федерер и Надал. Ние сакаме да ги одиграме најдобрите натпревари“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *