ЗАЕВ НА АЛБАНСКИ МУ ЈА ЧЕСТИТАШЕ ПОБЕДАТА НА ЕДИ РАМА

ЗАЕВ НА АЛБАНСКИ МУ ЈА ЧЕСТИТАШЕ ПОБЕДАТА НА ЕДИ РАМА

Премиерот Зоран Заев му ја честиташе победата на лидерот на албанските социјалисти Еди Рама, со која тој обезбеди трет последователен мандат.  Албанските медиуми пренесоа дека Зоран Заев победата на Рама му ја честитал на албански јазик, наведувајќи дека Заев е меѓу првите кои му ја честитата убедливата победа

Посочуваат исто така дека „двајцата лидери имаат голем придонес во унапредувањето на билатералните односи и соработка во интерес на граѓаните на двете земји“.

Социјалистичката партија на неделните избори освои 74 од 140 пратенички мандати колку што брои албанскиот парламент.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *