ШПАНИЈА ИЗРЕЧЕ ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА СРПСКИОТ ГАНГСТЕР „ИГОР РУСНАКА“

ШПАНИЈА ИЗРЕЧЕ ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА СРПСКИОТ ГАНГСТЕР „ИГОР РУСНАКА“

Откако избега од правдата во Италија за двојно убиство, познат српски гангстер беше осуден на доживотен затвор во Шпанија за убиство на три лица, од кои два полицајци, пренесува АФП.

Поротниците во Теруел минатата недела го прогласија Норберт Фехер за виновен за убиство на сточар и двајца полицајци во североисточната шпанска провинција Арагон во декември 2017 година. Судот на Теруел денес го осуди на доживотен затвор за убиство на еден од полицајците и 25 години за другите две убиства, без можност за предвремено ослободување на 30 години. Србинот, исто така, треба да плати повеќе од 3 милиони евра отштета на семејствата на трите жртви.

Истиот суд во Теруел го прогласи за виновен за две точки за обид за убиство и го осуди на 21 година зад решетки за пукање во уште двајца мажи во областа Теруел, непосредно пред неговото апсење во декември 2017 година. Сметан за поранешен војник, Фехер нападна четворица затворски службеници со остар дел од плочка непосредно пред да биде пренесен на суд за да започне судење претходно овој месец, соопштија затворските власти. Тој избега во април 2017 година, откако уби шанкер и чувар во северна Италија, бегајќи во Шпанија подоцна истата година за да избега од италијанскиот прогон.

И во Италија и во Шпанија познат како „Игор Руснака“, во април 2018 година тој беше осуден во отсуство за двојното убиство од страна на италијанскиот суд, кој го осуди на доживотен затвор. За време на престојот во Италија и Шпанија, Фехер користел 23 псевдоними и се пофалил дека претходно бил поранешен српски паравоен, поранешен руски шпион прогонет во Кина и жиголо во Шпанија, пренесе Паис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *