ЛАЖЕН ЕКИМ ОД КОЧАНИ ВЕТУВАЛ ДЕКА ЛЕКУВА, ЛУЃЕТО ПЛАЌАЛЕ СО ПАРИ И ЗЛАТО

ЛАЖЕН ЕКИМ ОД КОЧАНИ ВЕТУВАЛ ДЕКА ЛЕКУВА, ЛУЃЕТО ПЛАЌАЛЕ СО ПАРИ И ЗЛАТО

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ш.М.(42) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама”. Во периодот од август до ноември 2020 година во Штип, пријавениот лажно се претставувал и две лица од Штип довел во заблуда дека лекува болести. Тие  му дале пари, злато и мобилни телефони и на тој начин се стекнал со противправна имотна корист од 788.200 денари, соопштија од МВР.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *