ЛЕБРОН ЏЕЈМС НЕ ГО ГЛЕДА ЈОКИЌ КАКО МВП

ЛЕБРОН ЏЕЈМС НЕ ГО ГЛЕДА ЈОКИЌ КАКО МВП

Леброн Џејмс не смета дека центарот на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, треба да ја добие наградата за МВП на НБА лигата.

„Кралот“ зборуваше за тоа по победата на Лос Анџелес Лејкерс над Њу Орлеанс Пеликанс (110: 98) и го претстави својот кандидат.
Тоа е одличниот стрелец на Голден Стејт Вориорс, Стеф Кари, со кого ќе влезе во судир во плејофот.

“Ќе играме против тим што има МВП во форма на Стеф оваа сезона. Тој е најдобриот играч за мене оваа сезона. Треба да бидеме внимателни”, рече Леброн.
“Неговата кариера е единствена. Двајцата сме родени во Акрон, имаме иста, шампионска ДНК. Јас секогаш го почитував за сè што прави на теренот. Погледнете што прави, тој е лидер на тимот. Даде најмногу тројки, тој го сруши својот рекорд и не знам кој друг може да биде МВП “
, – кажа Џејмс.

“Кој ја има најдобрата сезона? Стеф, според мене”, заклучи Леброн.

Сепак, сите можни статистички параметри зборуваат дека Јокиќ е главен кандидат, но не мал број од нив од САД не го сметаат за лауреат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *