НИКОЛА ЈОКИЌ: КУЧЕТО ШТО ЛАЕ, НЕ ГРИЗЕ!

НИКОЛА ЈОКИЌ: КУЧЕТО ШТО ЛАЕ, НЕ ГРИЗЕ!

По новата одлична игра и 38 поени на вториот натпревар против Портланд, Никола Јокиќ, секако, беше во центарот на вниманието на американските новинари.

Освен приказната за судиите и зошто некој воопшто би сакал да се справи со тоа, тој зборуваше за самата игра и одговорот на Денвер по воведниот пораз во оваа плејоф серија.

“Разликата е во тоа што успеавме да создадеме отворени позиции на овој натпревар. Немавме лесна вечер на првиот натпревар, беше навистина тешко. Секој од нивните играчи успеа да се пробие, а вечерва влезе во игра тимскиот дух. Овој вид на одбрана е нешто што треба да го повториме на следните партии“, рече Јокиќ.


Тој беше запрашан за менталитетот на играчите на Денвер во соблекувалната по воведниот пораз на првиот натпревар, и пред вториот натпревар.

“Сè беше исто. Ако зборуваш само за тоа, нема да направиш ништо, само треба да го сториш тоа. Куче што лае не гризе. Значи, моравме да излеземе на терен и да се бориме, тоа беше чувството што го имавме на теренот. Никогаш не се предававме. Дури и кога Дамијан играше одлично, сите заедно го поминавме тоа и на крајот победивме“.

“Ќе мора да покажеме исто ниво на игра. Навивачите беа на наша страна, тие ни помогнаа, мислам дека го загубивме и првиот натпревар во серијата против нив пред две години. Сега одиме на нивен терен, мора да остане стегната одбраната со и да продолжиме да создаваме отворени позиции“.


Портланд го исфрли Денвер од плејофот на седум натпревари пред две години, а Србинот сега смета дека ситуацијата е поинаква.

“Сосема е поинаку. Овој пат тие имаат многу талентиран тим, но ние ќе се бориме за да се пласираме во следната рунда”, рече Јокиќ.

Незаменлива тема повторно беа повредите на играчите на Денвер, што значително ја отежнуваат работата на Јокиќ.

“Искрено, не е само Џамал. Ним им недостасува П P, ​​Бартон … Сите тие се момци кои добро се справуваат со топката и знаат да бидат многу агресивни. Арон и Мајк играат добро, Пол од клупата придонесува доста задоволително, мора да собереме од секого по нешто и да ги искористиме сите нивни предности“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *