ЈОКИЌ КАТАСТРОФАЛЕН, ПОРТЛАНД ГО „ПРЕГАЗИ“ ДЕНВЕР

ЈОКИЌ КАТАСТРОФАЛЕН, ПОРТЛАНД ГО „ПРЕГАЗИ“ ДЕНВЕР

Никола Јокиќ го одигра најлошиот натпревар во сезоната, а неговиот Денвер Нагетс беше поразен од Портланд Трејл Блејзерс со 95:115 во четвртиот натпревар од првото коло во плејофот. Сега е 2-2 во серијата и Денвер ќе биде домаќин на следниот натпревар.

Јокиќ го одигра најслабиот натпревар во сезоната, бидејќи постигна 16 поени (7/18 од мечот), со девет скока и само една асистенција. Србинот многу лошо го отвори натпреварот, откако одигра четвртина полна со неколку големи промашувања. Ги промаши првите четири удари, погоди од петтиот, а по првата четвртина погоди за 1/6.

Никој од најдобрите пет на Денвер освен Риверс не придонесе ништо, додека Портланд играше добро и предводени од Мекалум, Пауел и Нуркиќ имаше +8 по првата четвртина. Џамал Грин го врати Денвер во игра со девет поени во првите четири минути од втората четвртина, па Нагетс успеа да израмни. Лилард се врати на паркетот и ја врати предноста на Портланд, а на шест минути пред крајот на првото полувреме се врати и Никола Јокиќ. Тој шутираше 1/7, но од следните пет удари погоди четири и го заврши полувремето со 11 поени и 7 скока.

Сепак, тоа не му помогна на Денвер, бидејќи Кампако, Гордон и Портер имаа вкупно 11 поени, а Портланд +10 на полувремето. Во второто полувреме, Јокиќ влезе со две промашени тројки, а потоа погоди еднаш за два и еднаш за три поени.

Најголемата предност за Портланд беше +23 и веќе кон крајот на третата четвртина беше јасно дека на Денвер ќе му биде тешко да се врати во мечот, имајќи предвид дека Портланд игра добро, а тие се катастрофални. На крајот на третиот квартал, предноста беше +27 за Портланд. Јокиќ ја напушти играта на три и пол минути до крајот на третата четвртина. Резервистите играа во четвртата четвртина и рутински одржуваа голема предност за Портланд.

До победата Портланд беше предводен од Пауел со 29, Мекалум со 21 и Нуркиќ со 17 поени. Лилард шутираше 1/10, но имаше 10 поени, 10 асистенции и осум скока. Во тимот на Денвер најефикасни покрај Јокиќ беа Морис и Кампако со по 12 поени и Грин со 11 поени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *