ДЕСЕТ ФИЛМОВИ КОИ НЕМА ДА ВЕ ОСТАВАТ ДА ТРЕПНЕТЕ ДО САМИОТ КРАЈ!

ДЕСЕТ ФИЛМОВИ КОИ НЕМА ДА ВЕ ОСТАВАТ ДА ТРЕПНЕТЕ ДО САМИОТ КРАЈ!

Понекогаш е навистина тешко да се најде филм што ќе успее да ни го задржи вниманието толку многу што нема да размислуваме за други работи и што нема да нè натера да заспиеме пред екранот, нешто на што се склони повеќето од нас.
Постојат два вида филмови: оние во кои од самиот почеток знаеме каков крај можеме да очекуваме и оние што не држат во неизвесност до самиот крај.

Погледнете ја листата од десет филмови, избрани од порталот „Bright Side“, чии пресврти ќе го задржат вашето внимание до самиот крај.

  1. Сопруга (The Wife)

За време на 40 години брак, Џоан ги жртвуваше сопствените амбиции и ги потчини на кариерата на нејзиниот сопруг како писател, но кога тој ја доби Нобеловата награда за литература, таа започна да ги преиспитува своите животни одлуки. Додека размислува за тоа, животот и носи уште едно неочекувано изненадување.

  1. Излези! (Get Out)

Младиот фотограф Крис Вашингтон со својата девојка оди во изолиран имот за да се сретне со нејзиното семејство, кое припаѓа на социјалната елита. Ако знаеше зошто е навистина поканет, ќе бегаше без оглед на се.

  1. Исчезната (Gone Girl)

Сè е подготвено за да се прослави петгодишнината од бракот на Ејми и Ник кога Ејми одеднаш исчезнува. Во куќата се видливи траги од тепачка, а Ник наоѓа уште неколку траги кои му кажуваат како Ејми играla со него. Дали овие траги ќе му помогнат да ја најде?

  1. Скриеното лице (La Cara Oculta)

Келнерката Фабијана се среќава со младиот диригент Адријан и започнува врска со него. Се чини дека се е идеално сè додека не открие дека полицијата го истражува мистериозното исчезнување на неговата поранешна девојка. Освен тоа, Фабијана почнува да забележува дека нешто многу чудно се случува во куќата на Адријан.

  1. Држете ја темнината (Hold The Dark)

По смртта на три деца, за кои постои сомнеж дека биле убиени од волци, писателот Расел Кореја е ангажиран од родителите на исчезнато шестгодишно момче да го најде нивниот син во дивината на Алјаска. Расел се согласува на ова, но брзо ќе жали за својата одлука.

6. Damsel

Храбриот и романтичен Самуел Алабастер има намера да се ожени со убавата Пенелопе, девојка од Дивиот Запад. Компонира песни за неа, има намера да и подари пони за нејзината венчавка, па дури и избра венчален прстен во форма на срце. Самуел го ангажира Хенри, проповедник, да ја води свадбената церемонија, но има еден мал проблем – Пенелопе е киднапирана од негативец, па Самоил мора да ја спаси својата невеста.

  1. Камшик (Whiplash)

Андреј се запишува на музичко училиште со цел да го оствари својот животен сон да стане тапанар. По некое време, Теренс Флечер го забележал, наставник кој со неконвенционални методи го подигнал на сосема друго ниво. Под надзор на овој ментор, Андреј почнува да сонува уште поголеми соништа – сега тој сака да стане одличен тапанар кој ќе остави трага во историјата на музиката. На крајот, таа желба прераснува во опсесија, што ги исфрла пријателството и љубовта од животот на Андреј.

  1. Службеничката (The Handmaiden)

Дејството се случува во Кореја, која ја окупираа Јапонците. Измамникот со прекар Гроф Фуџивара и нуди на сиромашното девојче Сук можност да учествува во измама, ветувајќи и солиден приход. Тој очекува да ја шармира Хидеко, богата Јапонка, и да отиде со неа во Јапонија, да се ожени со неа, да ја прогласи за луда, да ја однесе во лудница и да и ги одземе сите пари. Сук треба да му помогне со тоа што стана слугинката на Хидек, што и успеа. Но, одеднаш совршениот план за измама е загрозен.

  1. Паразит (Parasite)

Семејството Ким има многу тежок живот. Тие мораат да живеат во влажен, валкан подрум, да крадат интернет од соседите и да работат привремено со скратено работно време. Сепак, нивниот син добива можност да работи за богатото семејство Парк. Тој фалсификувал диплома за високо образование и заминал во луксузна вила, каде оставил добар впечаток на госпоѓа Парк. Тој веднаш смислил необичен план да ја ангажира својата сестра и да започнат неконвенционален, измамнички план.

  1. Не кажувај никому (Tell No One)

Сопругата на Александар Бек била жртва на сериски убиец осум години пред почетокот на дејствието во филмот. Алекс не може да ја преболи загубата на сопругата и целосно е посветен на својата работа, во која го најде единственото значење на животот. Ситуацијата е комплицирана кога Алекс добива информации дека неговата сопруга е веројатно жива и е во опасност, исто како и тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *