ЗАТВОРЕН УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТ ВО ТЕТОВСКО, ПРИВЕДЕНИ 14 ЛИЦА

ЗАТВОРЕН УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТ ВО ТЕТОВСКО, ПРИВЕДЕНИ 14 ЛИЦА

На 09.06.2021 во периодот од 22.15 часот до 23.45 часот, полициски службеници од СВР Тетово во координација со инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во угостителски објект во с.Желино, тетовско, сопственост на З.С.(49) од с.Желино.

При контролата било констатирано дека објектот работи спротивно на прописите на Владата донесени за работа на угостителски објекти за време на епидемија.

Во објектот биле затекнати 19 лица – гости и 13 женски лица кои ги забавувале гостите. Од нив осум биле државјанки на Република Албанија и пет македонски државјанки. Сопственикот З.С. и 13-те женски лица биле лишени од слобода, а по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави. Објектот бил затворен од Државниот пазарен инспекторат.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *