БАЈДЕН ГИ УКИНА НАРЕДБИТЕ КОИ ЗАБРАНУВАА СИМНУВАЊЕ КИНЕСКИ АПЛИКАЦИИ

БАЈДЕН ГИ УКИНА НАРЕДБИТЕ КОИ ЗАБРАНУВАА СИМНУВАЊЕ КИНЕСКИ АПЛИКАЦИИ

Американскиот претседател, Џо Бајден, укинува множество извршни наредби со кои се забранува преземање на кинески апликации како ТикТок и WeChat. Тој побара ново разгледување од Министерството за трговија во врска со безбедносните проблеми што ги претставуваат тие апликации, соопшти денеска Белата куќа.

Новата извршна наредба на Бајден потсетува на претходната администрација во врска со „ТикТок“ и „WeChat“, заедно со уште една наредба во јануари, во врска со осум други софтверски апликации за комуникациска и финансиска технологија, а останува во сила посебна постапка за проценка на влијанието на „Тикток“ врз националната безбедност, Белата куќа изјави официјален претставник, пренесува Ројтерс.

Поранешниот претседател Доналд Трамп оцени дека двете апликации се закана за националната безбедност и се обиде да воведе забрани за нивната работа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *