НЕМОЈТЕ ДА ГИ ФРЛАТЕ ДРШКИТЕ ОД ЈАГОДИТЕ-ТИЕ СЕ ВИСТИНСКО БОГАТСТВО

НЕМОЈТЕ ДА ГИ ФРЛАТЕ ДРШКИТЕ ОД ЈАГОДИТЕ-ТИЕ СЕ ВИСТИНСКО БОГАТСТВО

Лековитите својства на јагодите се познати уште од античко време. Ова овошје со исклучителна арома и прекрасен изглед е многу вкусно и здраво. Богато е со витамини А и Ц, растителни влакна, железо и фолна киселина.

Јагодите го зајакнуваат имунитетот


Тие се корисни при закрепнување од болести, го зајакнуваат имунитетот, спречуваат стомачни заболувања, помагаат при лекување на артритис, ревматизам, анемија, ублажување на камења во бубрезите, имаат корисен ефект врз зголемениот холестерол и високиот крвен притисок. Покрај тоа, јагодите го забрзуваат метаболизмот и го забавуваат стареењето.

Но она што исто така е важно е да не ги фрлате стебленцата, бидејќи тие се вистинско богатство.

Матичен чај

Истурете лажичка сецкани дршки од диви или градинарски јагоди во чаша врела вода. Оставете да отстои покриено 20 минути. Пијте три пати на ден. Овој чај со пријатен вкус е одлична помош во лекувањето на болните од рак. Затоа, исто така, при чистење на јагоди, не треба да фрлате лисја околу овошјето и дршката. Застапниците на руската народна медицина го користат овој „отпад“ во лекувањето на многу болести.

Исушете ги стебленцата и лисјата на јагоди. Дршката и лисјата од јагода треба да се исушат и да се чуваат како резерва на витамини. Тие имаат повеќе витамин Ц отколку неговите плодови, и како овошјето, содржат исти микроелементи (железо, бакар, цинк, манган, хром, олово и кадмиум).

Чајот од дршка од јагода го зајакнува нервниот систем. Чаевите од дршки од јагоди и лисја го зајакнуваат нервниот систем и делуваат антистресно. Тие се одличен лек за замор и депресија, корисни се за крвта и ја подобруваат состојбата на бубрезите. Одлични се и за луѓе со дијабетес, бидејќи влијаат на нормализирање на шеќерот во крвта.

Дршката и лисјата од јагода ја подмладуваат кожата и влијаат на растот на косата, и се нанесуваат на лицето и вратот во форма на маска. За побрз раст и погуста коса, пастата од мешани лисја и стебла е исто така одлично решение.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *