СТЕФАНОС ЦИЦИПАС ЕЛИМИНИРАН ВО ПРВОТО КОЛО ОД ВИМБЛДОН!

СТЕФАНОС ЦИЦИПАС ЕЛИМИНИРАН ВО ПРВОТО КОЛО ОД ВИМБЛДОН!

Стефанос Циципас го заврши натпреварувањето на Вимблдон во првото коло. Подобар од третиот носител беше Франсис Тиафо, кој славеше со 6: 4, 6: 4, 6: 3.

Американецот оствари една од најголемите победи во кариерата, совладувајќи четвртиот тенисер во светот и финалист на Ролан Гарос. Тоа беше негов прв триумф над Топ 5 играч.

Тијафо одигра фантастично во клучните моменти, ги спаси сите седум брејк топки со кои се соочи, а натпреварот заврши со 43 победници и 22 грешки.

Циципас не ги искористи своите шанси, тој не беше на своето ниво, па го заврши турнирот на стартот.

Во моментов, 57. тенисер во светот ќе игра во следната рунда против победникот од дуелот помеѓу Посписил и Карбалес Баена.

Тиафо направи брејк во првиот натпревар. Циципас играше подобро во продолжението, имаше шанса да го врати загубениот во четвртиот натпревар, но не го искористи тоа. Американецот ја задржа предноста што ја доби рано, па стигна до првиот сет.

Во следниот се водеше голема борба. Двајцата добро сервираа, па немаше топка за брејк до самиот крај. Во деветтиот гем, Тиафо му одзеде сервис на третиот носител за водство од 5: 4. Повторно, Циципас имаше шанса веднаш да го врати брејкот (15:40 часот), но американскиот тенисер одигра одлично под притисок, па го освои вториот сет.

Третиот сет Тијафо го започна порелаксирано. Игрите во кои Американецот служеше во продолжението траеја долго, но Циципас не успеа да ги освои најважните поени. Се чинеше дека Гркот конечно може да стигне до брејк на осмиот гем, кога имаше 15:40, но Тиафо остана смирен, доследен на својата игра и поведе со 5:3. На следниот гем Американецот стигна до три меч топки на сервис на противникот, по што третата ја искористи за голема победа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *