ВО КАНАДА ИЗМЕРЕНИ РЕКОРДНИ 46,6 СТЕПЕНИ!

ВО КАНАДА ИЗМЕРЕНИ РЕКОРДНИ 46,6 СТЕПЕНИ!

Делови од Северна Америка се погодени од бран жештини, а во Канада беше регистрирана рекордна температура од 46,6 степени Целзиусови. Највисоката температура е регистрирана во неделата во Литон, Британска Колумбија, јави Би-Би-Си.

Експертите предупредуваат дека климатските промени може да ја зголемат застапеноста на екстремни временски прилики како што се жештини, а ваквите климатски промени може да бидат придружени со зголемување на бројот на жртви од поплави, бури и горештини.

Постои предупредување и за неколкудневните жештини низ северозападниот дел на САД и делови од западна Невада и Калифорнија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *