АВАЈА: НАВРЕДЛИВИТЕ ЗБОРОВИ ЗА РОМИТЕ ЌЕ БИДАТ ОТСТРАНЕТИ ОД ТОЛКОВНИОТ РЕЧНИК

Граѓанската иницијатива АВАЈА, која постојано го крева гласот за ромското малцинство и се бори за неговите права и еднаквост во земјата, остро реагираше на вчера

АНТИКОРУПЦИСКА: ВЛАДАТА УПЛАТИЛА ГАРАНЦИЈА ЗА КИНЕСКИТЕ ВАКЦИНИ, А НЕ АВАНС

Државната комисија за спречување на корупција информираше дека Министерството за здравство парите кои и ги уплатил на Starbi international во висина од 7,8 милиони долари

ЗАЕВ СЕ ВАКЦИНИРАШЕ СО „СИНОФАРМ“

Во пунктот на спортската сала „Борис Трајковски“, премиерот Зоран Заев денес се вакцинираше против Ковид-19  со кинеската вакцина „Синофарм“. Заев по имунизацијата посочи дека одлично

ДЕНЕС ЌЕ СЕ ПРОМОВИРА ЕЛЕКТРОНСКОТО ИЗДАНИЕ НА ТОЛКОВНИОТ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска ќе промовира електронско издание на Толковниот речник на македонскиот јазик, по повод

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЖИТЕЛ НА САУДИСКА АРАБИЈА СО ФИРМА ВО МАКЕДОНИЈА

СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Н.(38) од Саудиска Арабија, со живеалиште во Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „непостапување според

ДИМИТРОВ: БУГАРИЈА Е ТАА КОЈА ВО 21 ВЕК ВЕЛИ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е БУГАРСКИ ДИЈАЛЕКТ

Голем број земји членки на ЕУ, сметаат дека потребна е меѓувладина конференција и со С. Македонија и со Албанија, тоа е јасен знак дека треба

1 2 3 115