Филипче: Болниците се во фаза на мобилизација, ниту еден пациент не бил и нема да биде вратен

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во вестите на телевизија Сител потенцираше дека ако евентуално мерките не даваат резултати се размислува

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Италија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Италијанската Република, Андреа Силвестри. На свечената церемонија на предавање на акредитивните писма претседателот

„Безбедни новинари“: 2-ри ноември – потсетување и предупредување од здруженијата на новинари во Западен Балкан

Додека не бидат решени и санкционирани сите убиства, физички напади и смртни закани кон новинарите, 2ри ноември ќе биде потсетник за високите цени што ги

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Јапонија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Јапонија, Хиронори Савада. На свечената церемонија на предавање на акредитиви, претседателот Пендаровски изрази подготвеност

Пристигна дел од 13те илјади брзи тестови, тестирањето со нив е бесплатно

Денеска во Министерството за здравство пристигна 3000 тестови, дел од донацијата од 13 000 брзи тестови кои се најнова технологија со која за 15 минути

BEREC воведува нов преглед на статусот на мрежите низ цела Европа

Месечниот збирен извештај на Европското регулаторно тело за електронски комуникации (BEREC) за статусот на капацитетот на интернетот е ажуриран со нов преглед на моменталната состојба

Затворени угостителски објекти поради прекшување на мерките за заштита од коронавирус

Во текот на ноќта, 31.10-01.11.2020, полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен иснпекторат направија контроли во врска со почитување на пропишаните мерки

Денеска се регистрирани 865 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2449 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19 во: Денеска Институтот за

МЗ: Лабораториите работат со зголемен капацитет и со доволен број тестови

Сите државни лаборатории располагаат со доволен број тестови за Ковид-19, а значително се зголемени и капацитетите на државните лаборатории кои вршат тестирање за Sars Cov-2,